štvrtok 14. augusta 2014

Ernest Cline - Ready Player One ( Hra začína )

Zverejnil Nicki o 9:47Autor: Ernest Cline
Originálny názov:  Ready Player One
Vydavateľstvo: Jota, 2012
Počet Strán: 512
Jazyk: český
Postavy: Parzival (Wade) , Art3mis, Aech, Shoto, Daito, Ogen Morrow, Sorrento, IOI, ...


Obálky:

Červená obálka so žltým písmom je originálna obálka a však mňa ničím neoslovila a keby som ju videla len takto niekde položenú v kníhkupectve asi by som po nej nesiahla. A však, páči sa mi tam ten malý detail s tým panáčikom a kľúčom. 2/5 .
Druhá obálka neviem odkiaľ je ale asi tiež odniekiaľ z Ameriky alebo Anglicka. Obálka mi už pride viacej zaujímavá. Je tam Wadeov karavan a cesta do neho, je tam aj on a je to také vystíhujucejšie aj keď nie zas moc :-) 3.5/5
A ako poslednú som vybrala obálku ktorú zostrojil nejaký fanúšik/ fanušíkovia. Nie je zlá ale nie je to ono. Príde mi to skôr ako niečo komiksové alebo decké aj keď to má dobrý nápad :-) 2.5/5
Keby som si mala vybrať ktorá sa mi najviac páči tak je to ..... chvíľa napätia .... česká. Obálka totiž nie je zložitá, je tam detail človeka a kľúču, krásne písmo pretože mi príde také ako z niektorých videohier a taktiež nádherné pozadie. A spolu ako celok to tvorí peknú a pútavú obálku.

Preklad: O preklad sa postarala Naďa Funioková . Nato že sa tam nachádzali celkom zložité slová ( aspoň podľa mňa ) to zvládla super a nenašla som nijakú chybu alebo som si ju len nevšimla 5/5 .
Hrdinovia: Wade je nespoločenský chlapec ktorý sa v OASIS svete volá Parzival. Parzival je zo začiatku taktiež nespoločenský ale zároveň dosť bystrí. Páči sa mi na ňom že je to konečne hrdina ktorý nemá dokonalú pleť, telo, hlas ( v skutočnom svete) ale je taký aký je.
Hodnotenie:
Kniha patrila ku najlepším knihám za rok 2011. Zo začiatku musím priznať že mi to tak neprišlo. Moc ma knižka nebavila ale zároveň ma to popoháňalo dopredu keďže ma to zaujalo.  Začiatok je skôr o spoznávaní Wadeovho života a taktiež vecí ktoré ho napĺňajú.. a to nie je nič iné než OASIS svet. Hneď tam vystupuje niekoľko skratiek ktoré si treba zapamätať čo znamenajú ako napr. GSS, IOI, OASIS, D&D, .... tak fajn možno ich nebolo až tak moc ale bolo ťažšie si zapamätať čo tie skratky znamenajú a hlavne OASIS, však uvidíte sami :D . Je vidno že si dal autor na tom naozaj záležať a venoval knihe strašne veľa času ( aspoň podľa môjho úsudku)  pretože si musel všetko zistiť o 80. rokoch, veľa videohier, pesničiek atď.A možno
ani zisťovať nemusel len je do toho blázon a rovno do vedel ;). ( zistila som že má lásku k popkultúre :D )

" Ti se nezastaví, dokud někdo nezastaví je. "

Na niektorých stránkach je dej trochu zložitejší a preto je treba si to viac krát prečítať alebo sa naplno sústrediť. Bolo tam aj veľa opisov a tak sa tam sem-tam vyskytli nudné scény. A však, je tam aj akčnosť a milovníci romantiky ... tak tu teda veľa romantiky nie je. Možno zopár dopisov ale žiadne srdcervúce scénky . Keď chcete napísať takúto knihu treba už dopredu vedieť strašne veľa vecí pretože všetko spolu nadvädzuje. Hádanky, riešenia, kľúče, filmy, videohry, .... a stačí trochu niečo pozmeniť a čitateľ si môže hneď všimnúť že to spolu nejak nesúvisí. Bolo to príjemné čítanie a dosť som sa knihy bála pretože nie som zrovna videoherný typ a je to niečo nové, čo som ešte nečítala. Taktiež som už počula že kniha je pre starších ( neviem čo sa pod tým predstavuje, asi dospeláci ), ale myslím že kniha je čtivá a každá veková kategória by si tu niečo našla ... samozrejme okrem tych najmenších :-)

"Nejsem z reality zrovna na větvi, ale je to pořád to jediné místo, kde dostanete slušné jídlo."

Ernest Cline nie je na slovensku ( a myslím že aj v česku ) až taký známy. Okrem toho že je spisovateľ a kniha Ready Player One je jeho prvý román , je taktiež scenárista. Jeho film Fanboys ( 2009)  sa stal kultovým fenoménom. Jeho ďalšia kniha sa volá Armada a mala by vyjsť v lete 2015 a ja sa na ňu moc teším :-)


N.ick.i

2 komentárov:

Timi povedal(a)...

Kniha vyzerá dobre :) Rada by som si ju prečítala :)
Inak kvôli slovnému overeniu sa ti na stránku nedá písať komentár, lebo tvoj layout zabraňuje v posunutí. Musela som tento napísať cez mobil, kde tvoj layout nie je vidieť. Radím ti to vypnúť (nastavenia -> príspevky a komentáre -> zobraziť slovné overenie -> nie).
P.S.: Chcela som sa spýtať kedy bude vyhlásenie súťaže :)

Nicki povedal(a)...

Timi : Ahoj! :) Radím ti to, je fakt skvelá :-) Ďakujem, už som to napravila tak to snáď pôjde . A s vyhlásením som sa bohužiaľ trochu zdržala keďže je to vážne ťažké ale môžeš ho očakávať dnes večer alebo zajtra ráno pretože sa ešte stále rozhodujem a asi tých najlepších budem losovať lebo inak fakt neviem :D Držím palce!

Zverejnenie komentára

 

My life - My books Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review